קהילה בשכונת הוותיקה

"לא קוראים לי- אני בא לבד". לפני כמה חודשים קמה בשכונת "צמח השדה" קהילת תושבים קטנה. הקהילה קיימת כבר כמה חודשים וצברה חוויות משותפות יחד. בשבוע האחרון, ארגנה אחת מנשות הקהילה בשכונת "צמח השדה" אחר הצהריים פעילים במיוחד באחד הפארקים בשכונת צמח השדה שכלל


לפני כמה חודשים קמה בשכונת "צמח השדה" קהילת תושבים קטנה. הקהילה קיימת כבר כמה חודשים וצברה חוויות משותפות יחד. בשבוע האחרון, ארגנה אחת מנשות הקהילה  בשכונת "צמח השדה" אחר הצהריים פעילים במיוחד באחד הפארקים בשכונת צמח השדה שכלל תחנות יצירה שונות, משחקי כדור וחישוק, בועות סבון וארוחת ערב. חברי הקהילה נהנו מאוד מהמפגש המשותף וכבר תכננו מפגשים משותפים בעתיד.

ביחידה לעבודה קהילתית שבאגף הרווחה והשירותים החברתיים נערכים להקמת קהילות שכונתיות נוספות. עובדת סוציאלית קהילתית, מירב חורי, מספרת כי לפני כשלוש שנים עברה למעלה אדומים ממושב גיתית שבבקעת הירדן. היה לי קשה המעבר לעיר, אף על פי שגדלתי באחת מהם. היו חסרים לי המרחבים האין סופיים, הקהילה והפשטות.

לפני כשנתיים התחלתי לעבוד כעובדת סוציאלית קהילתית בעיר והמשכתי לחפש את החיבורים בין האנשים בעיר, החברויות והקשרים הבינאישיים. לשמוע האם קיים צורך בקהילות בעיר ואיפה. מה אנשים פה רוצים? האם ישנו צורך בקהילה? או שאנשים מעדיפים את השקט שלהם?

הקולות ששמעתי היו מגוונים והנושא המשיך להעסיק אותי בעבודתי ובחיי האישיים.

לפני כמה חודשים התפרסמה כתבה בעיתון "זמן מעלה" על קהילה קטנה שצצה לה בשכונת צמח השדה בעירנו. בשיחה עם אליסף יעקב, מקים הקהילה, הוא שיתף אותי בדרך שהקהילה שלו קמה וגדלה. הפשטות בביצוע המשימה קסמו לי והחלטתי לנסות לפעול בשכונת הוותיקה. שלחתי הודעה באחת מקבוצות הווטסאפ של האזור ובו שיתפתי בצורך שלי בקהילה והזמנתי אנשים להצטרף אלי לקבוצה "לא קוראים לי- אני בא לבד", בהודעה כתבתי:" נמאס לי! עזבתי ישוב ובאתי לפה אבל אני רוצה קהילה! אני רוצה חברות שאני אפגוש אחר הצהריים עם הילדים בגינה.. אני רוצה חברה שאוכל לקפוץ אליה עם הילדים ביום חורף קר. אני רוצה ערבי נשים, יציאות לחדר בריחה, מפגשים סתם בבתי קפה. אני רוצה טיול בקיץ עם כמה משפחות...אני רוצה לפעמים אפילו ארוחות ערב עם הילדים משותפות. אני רוצה, רוצה גם? נראה לך משהו שיכול לעשות לך טוב? אז הצטרפי אלי ואל משפחתי." קבוצה שמטרתה לא להיות עוד קבוצת פרסומים, "לוח מודעות" שכונתי ועירוני, אלא קבוצה שפועלת ויוזמת למען עצמה. התגובות שקיבלתי הראו שקלעתי לצורך של הרבה מאז הקבוצה גדלה וגדלה. היום חברים בה כ-35 משפחות, וכל הזמן מתקבלות בקשות לצרף משפחות נוספות.

הקהילה קיימת כבר כמה חודשים וצברה חוויות משותפות יחד, ובהן: ארוחות ערב בפארקים ובמגרשי הספורט השונים ברחבי העיר, השתתפות ב"יצאנו לשכונות" של המתנ"ס, השתתפות ביום ההולדת המיוחד של מתנאל בגן המשפחה, ערב אוהלים בפארק הפיל, יציאת נשים להצגה "תאווררי" של היכל התרבות, ערב נשים בבית אחת מחברות הקהילה, השתתפות בהרצאה "חינוך פיננסי וסמכות הורית" ועוד.

בשבוע האחרון, ארגנה אחת מנשות הקהילה אחר הצהריים פעילים במיוחד באחד הפארקים בשכונת צמח השדה שכלל- תחנות יצירה שונות, משחקי כדור וחישוק, בועות סבון וארוחת ערב. חברי הקהילה נהנו מאוד מהמפגש המשותף וכבר תכננו מפגשים משותפים בעתיד.

חבר בקהילה מספר: "הקהילה עבורנו היא כמו משפחה, קשר של חיבור אמתי שמאפשר ומגבל כל אחד. הפעילות המשותפת יוצרת חוויות מדהימות ומחברות. הפעילות האחרונה, הייתה משמעותית, הבנות הכינו ברכות שנה טובה לכל החברים והמשפחה. הן נהנו, שיחקו ויצרו. היה מעולה. בכל מפגש קהילתי יש משהו ערכי וחוויתי שעוזר להתחבר למקום."

אני מתרגשת להיות חלק בתהליך הזה, בעיקר כי מהירות הצמיחה של הקהילה מראה שהצורך אינו רק אישי שלי. כעובדת סוציאלית קהילתית באגף הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה אני מאמינה שאנו כיחידה צריכים לשאוף להעתיק את התהליך המוצלח שכבר מתרחש ומצליח בשתי שכונות ולפתח אותו בשכונות הנוספות שבעיר, ובכך לסייע לפתח חיבורים טבעיים בתוך השכונות ולקדם קהילה חזקה יותר.

אז אם גם אתם מתחברים לרעיון הזה, אם גם אתם רוצים קהילה באזור מגוריכם- הדרך פשוטה.

להכוונה, הדרכה ועצות - מוזמנים ליצור קשר אתי: מירב חורי- 0547411149.