מצוינות ערכית לחט"ב "דקל וילנאי אורט"

חטיבת הביניים "דקל וילנאי אורט" זכתה באות מצוינות ערכית בזהות יהודית, דמוקרטית, ציונית ואזרחית


חטיבת הביניים "דקל וילנאי אורט" זכתה באות מצוינות ערכית בזהות יהודית, דמוקרטית, ציונית ואזרחית. מנהלת החטיבה, בר מעוז, תלמידים, הורים וצוות חינוכי – אירחו בשבוע שעבר את ועדת האות מטעם תכנית מארג של משרד החינוך וכל ישראל חברים.

במהלך ביקור ועדת האות בבית הספר נבחנו הצוות והתלמידים, שהציגו את תפיסתם הייחודית וזהותם המתעצבת לנוכח הערכים הנלמדים בבית הספר. יו"ר הוועדה, דני ברונשוויג, אמר כי "תפיסת בית הספר, זהותו ואופן הצגת הדברים מפי התלמידים הייתה לא אחרת מאשר מושלמת".

ראש החטיבה לזהות יהודית בכי"ח, שוקי יניב אלחדד, אמרה כי "לאחרונה מוצגת מערכת החינוך כתיבת פנדורה, אבל ראינו שמהתיבה שבבית הספר הזה דווקא עולה אור חזק של תקווה, של חינוך לערכים ושל איכות שהרבה זמן לא נראו או נשמעו".

יפרח. אירח את הוועדה בבית הספר

חברת הוועדה, צופית אליצור, תושבת העיר, סיכמה את דבריה ואמרה שהיא חשה פספוס על כך שילדיה, שעתה כבר גדולים ולמדו בחינוך הדתי, לא נחשפו לכזה שיח ערכי ועמוק בדבר זהות יהודית, ציונית, אזרחית ודמוקרטית.

חבר הוועדה, עמיחי צור, מנכ"ל מארג, הצביע על מידת הכנסת האורחים ופתיחת הלבבות הייחודיות שהוא חש לאורך כל שעות הביקור.

תכנית מארג מלווה את בית הספר מזה ארבע שנים, כאשר בשנים האחרונות בית הספר עבר שינוי בתכנים ובאופן העברתם. התלמידים בחטיבת הביניים צומחים מן השורש אל צמרת הדקל. התפיסה בבית הספר דוגלת בבירור זהות לנוכח צמיחה אישית, בעיצוב זהות לאור מנהיגים כמובילי דרך, בגיבוש זהות לאור מקורות בעלי רוח יהודית, בפיתוח ובניית תודעה אזרחית כחלק מזהותנו כיחידים וכעם. זו משמעות הצמרת, זו התפיסה המגלמת את סיפור ביה"ס, בהשראתה מועברים התכנים, זו התהודה אשר משפיעה על עיצוב כתלי בית הספר המזמנים שיח ושאלות מבררות זהות, שמהם מתגבשת האווירה ולאורם נכתב פרופיל בית הספר, גובשו גרעיני המומחיות וזוקקה הליבה הערכית".

במהלך ביקור הוועדה אמרה אחת האימהות כי "עכשיו, כשאני שומעת את הילדים מדברים על ערכים מתנגשים, אני יכולה לספר שגם בבית שלנו, בארוחות משפחתיות, עולים הנושאים האלו, ויש דיונים סוערים בנושאים כמו: הפלות, המתת חסד ועוד, כשהקישורים האלו למקורות, זה עומק מחשבתי".

חברי הוועדה וצוות בית הספר עם ההורים והתלמידים

אמא אחרת הוסיפה ואמרה כי "כשאתה לומד שאחרים לפניך התמודדו עם קושי, זה מחזק אותך. ככה הבת שלי צמחה כאן. גם בהנהגת ההורים אנו עוברים שיח מברר זהות, תמיד מעניין לספר ולשמוע".

מנהל אגף החינוך, דוד שרת, דיבר על דרכי הנועם והחיוך שמלווים את האווירה בבית הספר.

חבר הוועדה מתרשם מעבודת התלמידים

המנהל השמונה שנתי של "דקל וילנאי אורט", הראל הורוביץ, סיפר על תחושת גיבוש הצוות, הגאווה שמרחיבה את הלב ורוממות הרוח עמה יצאו המבקרים.

מרי, שהנחתה את מפגש הסיכום, סיפרה על התהליך המצמיח בו לוקחים חלק מורים ותלמידים גם יחד, על המפתחות להצלחה אותם מקבלים התלמידים ועל השינוי בשיטות ההוראה והלמידה שמתרחשים בבית הספר.

מנהלת החטיבה, בר מעוז, הודתה לצוות החינוכי ואמרה כי "צוות בית הספר זה הדבר האמיתי. אתם השורשים והצמרות של בית הספר והרבה מעבר לו. הוכחתם מסירות, נחישות, התמדה ומשפחה מה הם".

סגן ומ"מ ראש העיר, גיא יפרח, אמר כי "התלמידים בבית הספר רוכשים ערכים ומתנהלים על פיהם בקהילה שלנו. גם בזמן הקורונה, כשהעיר התגייסה לעזרה הדדית, התלמידים, המורים וההורים מבית הספר לקחו חלק במערך והוכיחו שערכיהם מתממשים הלכה למעשה".