14 מיליון שקלים לתכנון הכביש

ראש העיר, בני כשריאל, גייס מראש הממשלה ושרי התחבורה והאוצר 14 מיליון שקלים לתכנון כביש מרקם החיים


הישג חסר תקדים לראש העיר, בני כשריאל, בנושא קידום סלילת כביש "מרקם החיים". לאחר מאבק מדיני ותקציבי ארוך שניהל כשריאל מול משרדי הביטחון, האוצר, התחבורה ומול האמריקאים והפלסטינים, הצליח השבוע כשריאל, בהתערבות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגייס תוספת של 14 מיליון שקלים לתכנון הכביש. התוספת תאפשר את תכנונו המלא והכנתו של הכביש למכרז לביצוע, כאשר ביצוע הכביש יאפשר נסיעה נפרדת לפלסטינים, יביא לסגירת הכניסה לעזריה מכיוון העיר, יקדם את הזזת גדר הביטחון בינינו לבין עזריה ויאפשר את העתקת מחסום א-זעים לכיוון מישור אדומים.

מדובר בכביש נפרד לפלסטינים באזור E1, שמטרתו להפריד את הרצף התחבורתי בין האוכלוסייה הפלסטינית והישראלית באזור, כך שתתאפשר תנועת כלי רכב פלסטינים מבלי שיעברו בתוך גוש מעלה אדומים, ליד יישובים יהודים.

במישור המדיני, הכביש יחבר את ירושלים ומעלה אדומים ויאפשר בנייה בהתיישבות היהודית באזור E1.

במישור התחבורתי, הכביש יקל על עומסי התנועה בציר וישפר משמעותית את איכות החיים של תושבי מעלה אדומים והסביבה.

הכביש יחבר את היציאה מאל עזריה-אבו דיס, בכביש ללא בידוק למנהרה שמתחת למחסום א-זעים, ומשם כביש נפרד לכיוון חיזמה- רמאללה, כביש זה יאפשר תנועה פלשתינאית חופשית מבידוק, בהתאם להסכמים, מדרום (חברון ובית לחם) דרך כביש ואדי נאר, אבו דיס ואל עזריה לכיוון רמאללה והשומרון.

כשריאל בישיבת הזום עם ראש הממשלה והשרים

כזכור, בשבוע שעבר שלח כשריאל מכתב דחוף לראש הממשלה, בו כתב כי "זה למעלה משש שנים שאנו מבקשים לסלול כביש חשוב זה, לבטיחות ולביטחון תושבינו ותושבי הסביבה, המגיעים כל יום למקום עבודתם בירושלים. לפני כשלוש שנים הכרזת בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי הכביש ייסלל לאלתר, אך לצערנו דבר לא קרה. בפגישות שהתקיימו איתך ועם מנכ"ל משרדך, רונן פרץ, סוכם כי הכביש יתוכנן וייסלל בשנת 2020. תקצבת ב-4 מיליון שקלים תכנון ראשוני של הכביש. יתרה מכך, בכנס בחירות שהתקיים במעלה אדומים ב-8/2/20 הבטחת לתושבי העיר כי הכביש יתוכנן וייסלל. מאז, כל פניותיי ללשכתך וללשכת מנכ"ל משרדך לא נענו, תוך התעלמות מוחלטת".

בעקבות המכתב התקיימה שיחת טלפון בין כשריאל לנתניהו, בה סוכם כי יתקיים דיון בנושא בהובלתו של ראש הממשלה ובהשתתפות שרת התחבורה, מירי רגב, שר האוצר, ישראל כץ, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה.

הדיון התקיים השבוע, ובו סוכם על ידי ראש הממשלה נתניהו כי תינתן תוספת של 14 מיליון שקלים לתכנון הכביש. התוספת תאפשר את תכנונו המלא והכנתו של הכביש למכרז לביצוע, כל זאת בנוסף לארבעה מיליון שקלים שתוקצבו לתכנון הראשוני של הכביש.

ראש העיר, בני כשריאל, אומר כי "אמנם זה ייקח זמן, אך זוהי פריצת דרך משמעותית בקידום הנושא, ואני מלא בתקווה, אופטימיות והכרת תודה לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשרים מירי רגב וישראל כץ, על הישיבה הטובה, ההבנה, ההכרה בחשיבות הכביש על משמעויותיו והנכונות לסייע".