פותחים שנת לימודים במתווה קורונה

לקראת פתיחת שנת הלימודים ובעקבות המתווה שנקבע ערך ראש העיר, בני כשריאל, פגישת הכנה והיערכות


בצל משבר הגל הרביעי של הקורונה ולאחר שאושר מתווה פתיחת שנת הלימודים קיים בתחילת השבוע ראש העיר, בני כשריאל, פגישה עם מנהלי האגפים הרלוונטיים והגורמים המקצועיים בעירייה, על מנת לוודא היערכות ומוכנות של כולם לפתיחת שנה חלקה ובהתאם למתווה שנקבע.  

שנת הלימודים הולכת להיות מורכבת ומאתגרת לכולם, והיא צפויה להיפתח כסדרה ביום רביעי, 1/9/21, אולם עם כללים והגבלות שנקבעו על ידי משרדי הבריאות והחינוך.

למידה בכיתות רק אם 70% מהתלמידים מחוסנים

על פי המתווה שנקבע, בערים אדומות, בשכבות ח'-יב' ילמדו באופן פרונטלי בכיתות רק תלמידי כיתה שבה מעל 70% תלמידים מחוסנים. המשמעות היא כי כיתה בה מתחת ל-70% מחוסנים תעבור ללמידה מקוונת מהבית ותחזור לימים בהם למדו התלמידים באמצעות הזום.

תלמיד עם נוגדנים יקבל תו ירוק

בימים אלה מתבצעות בדיקות סרולוגיות לתלמידים בגילאי 3-12, ועל פיהן, תלמיד שיימצא עם נוגדנים יזכה בתו ירוק, יהיה פטור מבידודים וייחשב כתלמיד מחלים, גם לצורך חישוב האחוזים לתלמידים המחוסנים בכיתה. הבדיקות הסרולוגיות מתקיימות במספר מוקדים בעיר, והן יימשכו גם בשבוע הבא.

מתחסנים בבתי הספר

בהתאם למתווה ולמרות חילוקי הדעות בין שרת החינוך לשר הבריאות בנושא נקבע כי חיסונים לתלמידים יתקיימו בשטח בתי הספר, בשעות הלימודים, בכפוף לאישור הורים. מועדי החיסונים ייקבעו ויפורסמו להורים על מנת שאלו יוכלו להעביר אישורם מבעוד מועד לחסן את התלמיד.

מגיעים עם בדיקה שלילית

תלמידים שאינם מחוסנים, ובהם גם תלמידים בגילאי 3-12 שבבדיקות הסרולוגיות לא נמצאו בגופם נוגדנים, יידרשו להגיע לבתי הספר וגני הילדים עם בדיקות קורונה שליליות, אותן יבצעו ההורים באופן עצמאי. ביום פתיחת שנת הלימודים יידרשו תלמידים אלו להציג אישור הורים לביצוע בדיקת אנטיגן שתוצאתה שלילית.

כיתה ירוקה

בבתי ספר שבהם יתגלו תלמידים שהם חולים מאומתים יופעל מודל "כיתה ירוקה", לפיו התלמידים המאומתים ייכנסו לבידוד, אך יתר התלמידים יעברו בדיקת קורונה. מי שיימצא שלילי יחזור לבית הספר, אך יידרש להיבדק כל יום במשך שבעה ימים. תלמידים ואנשי צוות שלא יסכימו להיבדק ייכנסו לבידוד.

צוותי הוראה מחוסנים, מחלימים או עם בדיקה שלילית

מתווה "התו הירוק" יחול גם על צוותי ההוראה בגני ילדים ובבתי הספר. המשמעות היא כי צוותי ההוראה יוכלו להיכנס לבתי הספר ולגנים רק אם הם מחוסנים, מחלימים או מציגים בדיקת קורונה שלילית.

בנוסף, כמובן שהלמידה תתבצע בהתאם לכללים של עטיית מסכה, שמירת מרחק ולמידה ככל האפשר במרחבים הפתוחים.

שיפוצים ושדרוגים

כמדי שנה נערכו בתקופת הקיץ עבודות שיפוצים ושדרוגים בבתי הספר וגני ילדים, בהן: מרחבי למידה חדשים, שיפור פני בתי הספר וחידוש חצרות, שדרוג וחידוש אולמות ספורט, חידוש מעבדות, שיפוץ חדרי שירותים, כיתות וגנים, עבודות הנגשה ומעליות, החלפת תאורה במסדרונות ובכיתות ועוד.

כך למשל, בחטיבת הביניים "דקל וילנאי רב תחומי עמל", ובבית הספר ממלכתי ג' ייכנסו התלמידים לבית ספר כמעט חדש. בבתי ספר אלו שופצו והוחלפו רחבות הכניסה והמבואה, הותקנה תאורה חדשה במסדרונות ושופצו כל חדרי השירותים. העבודות בבתי ספר אלו נעשו כחלק מתהליך התחדשות בתי הספר בעיר, כשהשנה נבחרו לכך ממלכתי ג' וחטיבת הביניים דקל וילנאי מבין בתי הספר הוותיקים בעיר.

גם בשאר בתי הספר לא פסקו עבודות הפועלים לאורך כל הקיץ, וכך למשל, בתיכון תעופה וחלל שופצו חדרי השירותים וכיתות, בבית הספר תומר רחל נצבעה מחדש כל חזית בית הספר וכן מולאה אדמה מאחורי אולם הספורט ושופץ מגרש הכדורגל. בישיבה התיכונית ובמעלה התורה בנים שופצו חדרי המורים, במעלה התורה הונח דשא חדש ושופצו חדרי שירותים וכיתות, בבית הספר אלמוג הוכנה כיתה חדשה לתלמידי החינוך המיוחד, במגדים ובממלכתי ג' נבנו מרחבי למידה חדשים ללמידה חברתית רגשית באופן המותאם למיומנויות המאה ה-21, בתיכון אמי"ת אורי ובמעלה התורה בנות שופצו כיתות חדשות נוספות לקליטת בנות שנוספו לבתי הספר, בדקל וילנאי שופץ חדר המורים וחדר המנהלת וכן נוסף מרחב למידה חדש ללמידה בשיטות הלימוד החדשות שנוהגות בעיר.

כמו כן, אולמות הספורט בתיכון דקל וילנאי, בנופי סלע ובתומר רחל שופצו גם הם, וכבר מחכים לתלמידים שיפעלו בתוכם.

בגנים שופצו שלושה גנים ותיקים - גן יקינטון, גן איריס וגן לילך, וכן נבנה גן תקשורת חדש גן תאנה.

הכנה עם מנהלי בתי הספר

בראשית השבוע ייפגש ראש העיר, בני כשריאל, עם כל מנהלי בתי הספר היסודיים, וידון עמם בהיערכות למתווה משרד החינוך. בפגישה ישמע כשריאל את הצרכים של המנהלים ויעמיד סיוע ככל שיידרש ועל מנת לאפשר את פתיחת שנת הלימודים באופן המיטבי והבטוח ביותר הן עבור התלמידים והן עבור הצוותים החינוכיים.

ממרכז מוסדות חינוך, בטיחות וחירום נמסר כי מערכת החינוך בעיר נערכת ומתכוננת היטב כמו בכל שנה לפתיחת שנת הלימודים באופן ביטחוני ובטיחותי.

בואו להתחסן ולהיבדק

ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, בני כשריאל, אומר כי "בימים אלה, לקראת החגים הבאים עלינו לטובה וכהיערכות לפתיחת שנת הלימודים, אנו פועלים בכמה מישורים במקביל פתחנו בעיר מתחמי בדיקות קורונה רגילות, מתחמים לבדיקות מהירות, מתחמים לבדיקות סרולוגיות ומתחם חיסונים.

אני קורא לכולכם להגיע למתחמים ולסייע לנו לפתוח את שנת הלימודים באופן בטוח ואחראי. בואו להיבדק ולהתחסן, כדי שנוכל לחגוג את החגים ללא סגר, כדי שנוכל לקיים שגרת לימודים מלאה וכדי שנחזיר את מעלה אדומים להיות ירוקה ובריאה".