מילים יוצרות מציאות

מערכת החינוך העירונית הקדישה יום שלם לאלימות ברשתות החברתיות ולסכנות הטמונות בהן


השימוש הרב ברשתות החברתיות באינטרנט הינו מאפיין מרכזי בעידן הנוכחי וטומן בחובו יתרונות רבים, אך לצד היתרונות טמונים ברשתות לא מעט סכנות המהותית, בהן החשיפה הגדולה לאלימות על כל סוגיה השונים לצורך פגיעה מקוונת, כגון: הטרדה, השפלה, הפצת מידע אישי, החרמה, איומים, סחיטה ועוד.

מחצית מהישראלים נמנעים מלהגיב ברשתות החברתיות מחשש שייתקלו בתגובות אלימות. סקר חדש של איגוד האינטרנט הישראלי מצא כי 86% מהישראלים חשים שהשיח ברשתות החברתיות אלים, 66% סבורים שהוא כיום קיצוני יותר משהיה לפני פרוץ מגפת הקורונה ו-80% סבורים כי אנשי ציבור ופוליטיקאים שותפים לשיח האלים ברשתות החברתיות.

מהסקר עולה גם כי אחת מההשפעות הגדולות ביותר של האווירה האלימה ברשת היא צנזורה עצמית מחשש לאלימות: 53% דיווחו כי הם נמנעים או מנסים להימנע מפרסום תגובות ברשת מחשש לתגובות אלימות. 65% אמרו כי הם חושבים פעמיים לפני כל פרסום ברשת. כרבע מהנשאלים סבורים כי רשתות חברתיות קיימות כדי שיהיה ניתן להתבטא בהן באופן חופשי.

בשבוע שעבר, מערכת החינוך בכל הארץ הקדישה יום לנושא האלימות ברשתות החברתיות, וכך גם במעלה אדומים. ביום חמישי שעבר הגיעו למעלה אדומים אינה זלצמן, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המנהל הפדגוגי במשרד החינוך, ודורית אלישר, המפקחת המתכללת, לביקור בבתי הספר צמח השדה ומגדים, כדי לעמוד מקרוב אחר הפעילות המתקיימת סביב נושא האלימות ברשתות החברתיות.

במהלך היום המורים דיברו עם הילדים על הנושא, שמעו מהם מה קורה ברשתות החברתיות ומה התחושות שלהם בעקבות כך, והסבירו להם כיצד יש לנהוג ברשתות החברתיות ומה עליהם לעשות אם הם חלילה נפגעים.

ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, בני כשריאל, אומר כי "אנו מודעים לסכנות הרבות הנשקפות לנו ברשתות החברתיות, ועושים מאמצים רבים על מנת למגר את התופעות האנטי חברתיות הנגרמות מכך. על כולנו מוטלת אחריות גדולה להוות דוגמא ומופת, ואל לנו לשכוח כי גם דרך מסך קטן אפשר לפגוע בגדול. בשל חשיבות הנושא הנחיתי את כל מנהלי בתי הספר שלנו לעסוק בו גם במהלך השנה - בשיח, בפעילויות ובמתן כלים למיגור התופעה. אנו נעשה הכל כדי שילדינו ירגישו בטוחים, גם ברשת".