נחנך מרכז אופק לקשיש

מרכז אופק לקשיש נחנך בטקס מרשים ובהשתתפות שר הרווחה, השר מאיר כהן


שר הרווחה והביטחון החברתי, ח"כ מאיר כהן, ביקר ביום שלישי האחרון בעיר. אל הביקור הוזמן השר כהן כאורחו של ראש העיר, בני כשריאל, ואגף הרווחה והשירותים החברתיים, ובמסגרתו השתתף בטקס חגיגי של חנוכת מרכז אופק לקשיש בשכונת צמח השדה.

השר כהן החל את ביקורו בקבלת פנים במועדון יובלים ברחוב הר גדור, שם פגש את מנהלת המועדון, נטשה קליימן, וצוותה, עמד מקרוב אחר התרחבות המועדון ופעילויותיו המגוונות למען 700 חברי המועדון ושוחח אישית עם חברי וחברות המועדון הרבים ששהו במקום בעת שלקחו חלק בפעילויות השונות.

לאחר מכן השר כהן ביקר במרכז למניעת אלימות בשכונת צמח השדה, שם קיבל סקירה מקיפה על פעילות המרכז ממנהלת המרכז, עידית אור,  שציינה כי בשנת 2021 חלה עליה של כ-20% במספר הטיפולים הממושכים ביחס לשנת 2020, ועלייה של כ-68% ביחס לשנת 2019. כמו כן, ישנה עלייה משמעותית בכמות הפניות המורכבות שדורשות תשומות זמן גדולות יותר. השר כהן התרשם עמוקות מהעשייה והפעילות בתחום, מאחת התושבות שמקבלת מענה מהמרכז בשנתיים האחרונות.

בחלק האחרון של ביקורו השתתף שר הרווחה בטקס חגיגי של חנוכת מרכז יום לקשיש ברחוב הצלף 2 שבשכונת צמח השדה. בטקס קבע השר כהן מזוזה בדלת הכניסה למבנה, ואף הסיר את הלוט. השר נהנה יחד עם האורחים מאווירה אומנותית של שירים מפי מקהלת מועדון יובלים.

בטקס חנוכת מרכז אופק לקשיש השתתפו: שר הרווחה והביטחון החברתי, ח"כ מאיר כהן, מנכ"לית משרד הרווחה והביטחון החברתי, סיגל מורן, מנהלת מחוז ירושלים במשרד הרווחה, צוותי משרד הרווחה,  סגן ומ"מ ראש העיר, גיא יפרח, סגני ראש העיר, בוריס גרוסמן ויחיאל וקנין, חבר מועצת העיר, אייל פישלר, המחזיק בתיק הרווחה, מנכ"ל העירייה, שמוליק חנוך, גזבר העירייה, גיאה ננדזה, מנהל אגף הרווחה והשירותים החברתיים, רועי שוולב, עפרה בן ישעיה, לשעבר מנהלת אגף הרווחה, מנכ"ל עמותת מטב, ליאור שטרסברג, רכזת תכניות קרן סיעוד במוסד לביטוח לאומי, גלית זזון, סגן נשיא ועידת התביעות, שלמה גור, נציג החברה למשק וכלכלה, מנהלת מרכז אופק, מלי גרוסמן, שותפים נוספים לבנייה.

מרכז אופק לקשיש הוא מבנה בנוי של 730 מ"ר, מתוכם 539 מ"ר אגף תשושים ל- 60 איש ו-200 מ"ר אגף תשושי נפש ל-15 איש. המבנה כולל אולם כניסה, חדרי פעילות מרווחים, חדרי אוכל ומטבחים עם מיטב הציוד, מספרה וחדר טיפוח, חדרי מנוחה, חדרי שירותים ומקלחות נגישים, חדר כביסה.

מרכז אופק לקשיש הוא שירות קהילתי במסגרת טיפולית-חברתית, המופעל על ידי צוות רב-מקצועי ומספק מגוון רחב של שירותים ופעילויות לאזרחים ותיקים. המרכז מיועד לקשישים המתמודדים עם ירידה תפקודית ומעוניינים במסגרת חברתית. השירות כולל: הסעות, ארוחות (בוקר וצהרים), טיפול אישי: רחצה, תספורת, פדיקור, פעילות חברתית מגוונת, חוגים, הרצאות, תעסוקה, פעילות גופנית, יצירה, מחשבים, אומנויות, טיולים, מסיבות וקשרי קהילה נרחבים. במרכז ניתנים גם שירותים מקצועיים, הכוללים: עובדת סוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, אחות, ייעוץ לאזרח הוותיק ומשפחתו.

הגורמים המתקצבים שהיו שוטפים לתהליך  הם קרנות ביטוח לאומי, ועידת התביעות והרשות.

בתום הטקס התקיימה ישיבת עבודה מקצועית של השר וצוותו המקצועי עם ראש העיר, בני כשריאל, והנהלת העירייה, יחד עם הנהלת אגף הרווחה בעיר. בישיבה נדונו שורת נושאים בתחומי השירותים החברתיים, בהם: תקצוב כוח אדם למרכז למניעת אלימות, מענים בתחום המוגבלויות, תחום האזרחים הוותיקים, יחידה לטיפול בהתמכרויות, הרחבת מבנה למרכז הורים ילדים, הרחבת פעילות בית חם לנערה ועוד. ראש העיר ביקש סיוע במימון לבניית מעון יום שיקומי בעיר וציין כי כיום ישנם 15 פעוטות המוסעים יום יום למסגרות בירושלים ו-6 נוספים בתהליכי הכרה. כמו כן ביקש כשריאל תקציב להפעלת פתיחת שירות משלים למשפחות בהן ילדים עם מוגבלות, תקן נוסף עבור אזרחים ותיקים, סיוע המשרד במימון הרחבת מבנה מרכז הורים, תקצוב הפעילות לחמישה ימים בשבוע ומתן מענה ל-15 נערות נוספות בבית חם לנערה. השר כהן נענה בחיוב לבקשות והנחה את מנכ"לית משרדו וצוות המשרד לסייע לבקשות ולהיענות אליהן בחיוב כבר בתקופה הקרובה.

שר הרווחה, מאיר כהן, אמר כי "החריצות, ההתמדה והניהול המופתי של העיר, לרבות פיתוח מענים לחוסן החברתי של העיר, ראויים לכל ברכה וציון. מעלה אדומים מקור לחיקוי להתנהלות מוניציפאלית. רוח המפקד של ראש העיר, בני כשריאל, מנשבת בכל סיפורה המופלא של מעלה אדומים".

ראש העיר, בני כשריאל, בירך ואמר כי "השר כהן הוא ידיד אמת של העיר וכי תמיד בכל תפקידו עמד לימין העיר וסייע ככל יכולתו לחיזוקה והתפתחותה".

בטקס חנוכת מרכז אופק לקשיש אמר כשריאל כי "עיריית מעלה אדומים מחויבת לתת מענה מכובד וראוי אשר יקדם את איכות החיים של תושבי העיר המבוגרים ויקל על משפחותיהם. היום אנחנו זוכים לחנוך מרכז חדש לקשיש שמאחוריו עמדו אנשים טובים רבים בעירייה יחד עם גורמים מתקצבים ועמותת מט"ב. בעזרת המרכז, יוכלו האזרחים הוותיקים שלנו להמשיך את חייהם ברווחה בכבוד ובאופן מותאם לצרכיהם בחיק המשפחה והקהילה. אני בטוח שארגון מיטב ואגף הרווחה והשירותים החברתיים ימשיכו בעבודת הקודש שלהם".