טעם של ילדות

הפרויקט "טעם של ילדות" הסתיים בהצלחה, והחזיר את האזרחים הוותיקים לטעם של הבית והילדות שלהם


 

הפרויקט "טעם של ילדות" התחיל עם רעיון שהגתה סילבי שניאור, מתנדבת פעילה שחלמה ביום בהיר אחד על פרויקט בו כל אזרח ותיק יבשל את טעם הילדות שלו, את הטעם שאמא או אבא שלו בישלו כשהיה ילד, בישול שהוא יוכל להתרפק עליו.

משם כבר נוצר שיתוף הפעולה עם ירון ויערה מהארגון הקהילתי "טעם של ילדות", שעזרו להוציא את הפרויקט לפועל. מטרתו העיקרית של הארגון היא הפגת הבדידות והעצמה של אזרחים ותיקים בארץ כחלק מאמץ לאומי לתיעוד היסטורי תרבותי על ידי יצירת יחסים ומפגשי בישול בקהילה. המיזם זכה להכרה ארצית ונבחר לאחד מעשרת גיבורי השנה של קשת 12 ומפעל הפיס.

לפרויקט נרשמו אזרחים ותיקים שרצו לבשל את טעם הילדות שלהם, טעם שיזכיר להם את הבית בו גדלו, את ההורים והסביבה שאליה הם מתגעגעים. לכל אזרח ותיק שנבחר להיות בשלן צורפה עוזרת שתשמש עבורו כסו-שף, להכנת התבשיל. הערך המוסף שעלה מהפרויקט, ודווקא במעלה אדומים, היה העצמת האזרח הוותיק ומיקומו במרכז, משני הצדדים - הן מצד הבשלנים והן מהצד של עוזרי הבשלנים (הסו-שפים).

וכך, ביום בהיר אחד, הפרויקט יצא לדרך. לכל בית צורף גם צוות צילום ומראיינת שתיעדו את כל תהליך הבישול ואת הסיפור שעומד מאחורי כל תבשיל. זאת ההזדמנות לומר תודה רבה למלי דוידוביץ ולבנות מגמת תקשורת מ"דקל וילנאי", אשר ליוו את יום הבישול הזה.

מכל בית שהשתתף בפרויקט עלו ניחוחות שהזכירו את הילדות של כל מבשלת ומבשל. הקשרים שנוצרו והסודות שנחשפו, הן על המתכון הסודי והן על הסיפור שנפרש מאחורי המאכל, היו מרגשים. "אשתי מבשלת את המאכל הזה, אך מה שבישלת היום,  גם הריח וגם והטעם, החזיר אותי לאמא שלי", אמר אחד הבשלנים.

בבית אחד פגשנו שלושה דורות – הנכדה, הסבתא והאמא, למפגש ושיתוף פעולה שלא פוגשים ביומיום. מאכלים מכל העדות והתרבויות התבשלו להם: קובה, קאדה, מג'דרה, מרק רגל עם סלוף, עוגיות גרנולה, ממולאים, מעמול, קציצות דגים, קובה נבולסיה ,זלוביה ועוד מטעמים מדהימים.

תודה ענקית לכל האנשים שהשתתפו ועמלו בהוצאת הפרויקט לפועל.