הכנס התשיעי של אגף הרווחה

הכנס התשיעי השנתי של אגף הרווחה והשירותים החברתיים ומרכז מניפה התקיים בהיכל התרבות, בנושא "התחלות סיומים ומה שביניהם"


הכנס התשיעי השנתי של אגף הרווחה והשירותים החברתיים ומרכז מניפה התקיים בהיכל התרבות בשבוע שעבר בנושא "התחלות סיומים ומה שביניהם".

הכנס, שמוביל אגף הרווחה והשירותים החברתיים, חזר כמיטב המסורת לאחר הפסקה של שלוש שנים בשל הקורונה. מדובר בכנס מוכר ומוערך המיועד לאנשי מקצוע בתחום הטיפול בילדים ונוער, שמאורגן על ידי עובדות מרכז הורים ואגף הרווחה, בהובלת ריבה ארז מנהלת המרכז, שאחראיות על ארגונו ומעבירות בעצמן חלק מהתכנים במושבים

מרכז מניפה (מרכזי ההורים) נותן טיפול לכ-200 משפחות בעיר בדרך של טיפול שבועי להורים ולילדים, מסייע ומלווה אותם בצמתים חשובים בחיים, כאשר אגף הרווחה כולו נותן שירות כיום לכ-1,300 משפחות בעיר מכלל האוכלוסייה, במגוון מענים ושירותים מותאמים לגיל ולצרכים.

השנה ההרצאה המרכזית המרתקת הייתה של אבנר הכהן, פסיכולוג קליני בכיר, על מהותו הזמנית של הדבר שמתרחש בין התחלה לסיום.

בכנס התקיימו שישה מושבים מקבילים בהובלת אנשי מקצוע בתחומי הטיפול וכן "ילדים של החיים", הצגת יחיד של אושי גרוס.

את הכנס הנחתה במקצועיות ונועם מנהלת מרכז מניפה,MSW , פסיכותרפיסטית ריבה ארז, והוא התקיים בהשתתפות: ראש העיר, בני כשריאל, מנהל אגף הרווחה והשירותים החברתיים, רועי שוולב, צוות מניפה, צוותי מקצועי ואנשי מקצוע רבים: אורלי אוסטרמן, מנהלת מחוז ירושלים, משרד הרווחה והביטחון החברתי, ענת גריפנר, מנהלת נפת ירושלים במחוז, משרד הרווחה והביטחון החברתי, חבר מועצת העיר, אייל פישלר, מחזיק תיק הרווחה והשירותים החברתיים, מנהל אגף החינוך, הראל הורביץ, חברת מועצת העיר, ברנדה הורוביץ-פרוור, מנהל המתנ"ס, אורי מסיל, ומנהלת אגף הרווחה לשעבר, עפרה בן ישעיה.

באשכול א' נהנו המשתתפים מהרצאות "לגופו של עניין", שנתנו כלים לעבודה רגשית ממוקדת גוף: פוקוסינג וסטיילינג.

באשכול ב' נהנו המשתתפים מהרצאות בנושא "כשההתחלה פוגשת בסוף" - טיפול בילד בגיל הרך בעקבות חוויה של אובדן הורה, CPP אובדן טראומטי בגיל הרך וההתייחסות אליו במסגרת טיפול.

באשכול ג' נהנו המשתתפים מסדנא מעשית על התבוננות בזיכרונות של התחלות דרך שימוש בחומרי אומנות - "הזיכרון כחומר ביד היוצר" .

באשכול ד' התקיימו הרצאות בנושא "רואים אותו עליי?" - העברה בין דורית במעגל ההתמכרות, על חלוקת התפקידים המחודשת במשפחה אחרי אובדן .

באשכול ה' התקיימה סדנא חווייתית בה למדו כיצד לסייע לילדים לזהות טעויות חברתיות ולשפר מיומנויות.

באכול ו' התקיימה הרצאה "לשחק את הכעס", כיצד ניתן להשתמש במשחקים מוכרים כמו טאקי, (CBPT) חתחתול וכו' במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

בסופו של הכנס נהנו המשתתפים מהצגת יחיד מצחיקה ומרתקת של אושי גרוס על הצחוק והדמע בחייהם של ילדים שחיים במשפחת אומנה -"ילדים של החיים".

מנהל אגף הרווחה והשירותים החברתיים, רועי שוולב, בירך ואמר כי   "השנה האחרונה במרכז מניפה הייתה בסימן הנגשה תרבותית, במסגרתה קלטנו עובדות בשפה האמהרית והרוסית כדי לתת שירות לקהלים מגוונים בעיר".

שוולב הוסיף כי "העבודה משותפת עם שותפינו בעיר, אגף החינוך, באמצעות המסגרות המפנות אלינו משפחות תלמידים, קבוצות משותפות עם יועצות בתי הספר, שיתוף פעולה עם המכון להדרכת הורים בקבוצה לאימהות ועוד".

ראש העיר, בני כשריאל, שיבח את עבודת אגף הרווחה והשירותים החברתיים, שהוא אגף מקצועי ומוביל בין הטובים בארץ, ואמר כי "אי אפשר שכל אגף יעבוד לבד על מנת להשיג הישגים, ועל כן אנו משלבים כוחות ופועלים בשיתוף פעולה בין אגפי הרווחה והשירותים החברתיים, אגף החינוך והחינוך הלא פורמאלי כדי להעצים את הילדים שלנו מגיל הגן וכן את ההורים. זו הנוסחה המנצחת".