נלחמים בחרם

ערב שגרירים ראשון התקיים בעיר במלחמה על חרמות ונידוי חברתי


ביום רביעי שעבר התקיים במרכז הקהילתי במעלה אדומים מפגש ראשון של תושבים שהתנדבו לשמש כ"שגרירים של אור" עם נציגי עיריית מעלה אדומים. מדובר בשגרירים שיקדמו מניעה והסברה, לצד התערבות וטיפול בחרם והדרה חברתית בקרב בני הנוער. במפגש לקחו חלק סגן ומ"מ ראש העיר, גיא יפרח, מנהלי אגף החינוך העירוני, הנוער, הספורט, קידום נוער, נציגי מועצת הנוער העירונית, חברת מועצת העיר ואמונה על תיק בריאות הנפש, השכלה בקהילה ועוד. האירוע התמקד בבניית שיתוף החזון העירוני בנושא, עריכת חיבורים בין כל הגורמים העירוניים והענקת כלים לשגרירים.

ממדי התופעה נחשפו באירוע ונערכו דיונים בדרכי הפעולה והיוזמות שניתן להוציא לפועל במעלה אדומים, באמצעות שולחנות עגולים. המפגש הוא חלק מחיבור רחב יותר עם העירייה, באמצעות האגפים, המחלקות ונציגי הציבור, לשם הקמת מוקדי התערבות וסיוע אינטגרטיביים במערכות הקהילה והחינוך. מערכות שידעו לפעול במשותף למניעה והתמודדות בעת אירוע וליווי ילדים ומשפחות במצבי משבר.

לדברי שייקה אל-עמי, מייסד עמותת "כנפי דרור", יוזמת המהלך: "קיים כשל נורמטיבי ומערכתי בנושא החרם. הקהילה לא הבהירה את הנורמה בנושא, והרשויות השונות מתקשות לאתר, לעקוב ולטפל במקרי חרם ואינן עושות פעולות משמעותיות להצפה מתמדת של הנושא. אך עם נגע החרם וההדרה ניתן להתמודד ולשנות! חיוני שהקהילה תוביל את שינוי הנורמה, ותבהיר כי חרם והדרה חברתית אינם נורמטיביים ואינם מקובלים בשום צורה ואופן. שתבהיר כי חרם הוא רצח הנפש!!  וחיוני כי הרשויות ייקחו אחריות לאתגר ויערכו להתמודדות מערכתית עימו.  לפעילות בכול מעגלי הקהילה לשינוי הנורמה, וליצירת מנגנוני התערבות וסיוע. חשוב שכל נפגע או נפגעת ידעו שיש להם לאן לפנות וכל פוגע או פוגעת פוטנציאלית  - וגם הוריהם - ידעו באופן בלתי מתפשר עד כמה התנהגותם בלתי מקובלת ומוקעת, וכל גילוי שלה יגרור התערבות של המערכת והקהילה".

את עמותת "כנפי דרור" הקימה משפחת אל עמי בשמו של בנם, דרור, שחווה פגיעה עמוקה של התעללות חברתית וחרם בילדותו, וידע במאמצים גדולים לצמוח משם ולהצליח בביה"ס, במכינה, בצבא, בלימודים ובמשפחה. עד שצלקות הפגיעה הקשה מתקופת הילדות, שהותירו את חותמם העמוק בנפשו, שבו ונפתחו והכריעו אותו. 

סגן ומ"מ ראש העיר, גיא יפרח, אמר כי "לפני כחודשיים כולנו הזדעזענו מהמקרה של אלרועי בן שבת ז"ל, שלא מזמן חגג בר מצווה ושם קץ לחייו, לאחר שלא יכול היה לשאת את הכאב, את ההתעללות וההשפלות מצד 'חבריו'. זה יכול לקרות לכל ילד או ילדה בכל מקום. תפקידנו כהורים לשמש דוגמא עבור הילדים שלנו. ללמד אותם על הכלה, קבלת האחר ודרך ארץ. תשבו איתם ותפצירו בהם להיות ערניים, קשובים ורגישים לסביבה שלהם. תפצירו בהם לגלות אומץ, להגן על החלש ולדווח על מקרים של חרם. אני מאמין שיש לנו את הכוח לחולל שינוי ולמגר את התופעה הארורה הזו".