ממשיכים את שיתוף הפעולה עם בית החולים הדסה הר הצופים

ראש העיר, בני כשריאל, מחזיקת תיק הבריאות, מעין מור, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה, איריס אלפסי, ומתאמת הבריאות, חנה קראוס, ביקרו בהדסה הר הצופים


ראש העיר, בני כשריאל, ביקר בבית החולים "הדסה הר הצופים", יחד עם מחזיקת תיק הבריאות, מעין מור, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה, איריס אלפסי, ועם מתאמת הבריאות העירונית, חנה קראוס. השלושה נחשפו להתחדשותו הכוללת של בית החולים ולשירותים והמחלקות שהוקמו בו רק לאחרונה.

מדובר בביקורו הראשון של כשריאל מאז מונתה ד"ר תמר אלרם למנהלת בית החולים, וההתרשמות לדברי האורחים – הייתה משמעותית וחיובית בהחלט.

בעת המפגש הציגה ד"ר אלרם - מומחית ברפואת נשים במקצועה, את שיתופי הפעולה של בית החולים והעומד בראשות העיר לטובת כלל התושבים.

ד"ר אלרם אמרה כי "אנשים יופתעו לשמוע, אבל בית החולים שלנו בצפון העיר, הוא הקרוב ביותר גיאוגרפית עבור כ-50% מתושבי ירושלים וסביבותיה. עבורם אנו נלחמים יום יום כדי לגדול, להתפתח, להוסיף עוד אפשרויות טיפול רפואי, עוד צוותים וטכנולוגיות שלא היו קיימות כאן".

ד"ר אלרם סיפרה שהיא מרבה להגיע לשטח, אל מחלקות ומרפאות בית החולים כדי להרגיש מקרוב את החוויה לה זוכים המטופלים. "לא כל המחלקות חדשות, אני יודעת, אבל הציבור מספר שהוא מרוצה מצוות האחיות, הרופאים, הטיפול הרפואי ותמיד תמיד – עולה נושא היחס הלבבי והחם. לכן הם ממשיכים לחזור לכאן וגם בסקרי שביעות רצון של משרד הבריאות אנו שמחים לגלות שהם מצביעים ברגליים".

ראש העיר מעלה אדומים עם (מימין) פרופ ולפיש מנהלת מחלקת נשים ויולדות, פרופ תמר אלרם מנהלת בית החולים,

ד"ר אלרם הודתה לראש העיר על התעניינותו בתחום הרפואי ועל העשייה הרבה בתחום, הן בעיר עצמה והן מחוצה לה בקשרים שנבנים עבור התושבים. היא הציגה את יחידת צנתורי הלב החדשה הפועלת בבית החולים, לראשונה מאז הוקם. "עד כה נעשה עוול לתושבי צפון ירושלים ומעלה אדומים. מי שעברו התקף לב או סבלו מבעיה לבבית אחרת נאלצו לנסוע מרחק משמעותי מבתיהם אל בתי החולים במערב העיר, חלקם תוך כדי החייאה באמבולנס, והזמן הוא גורם קריטי במקרים כאלו. אבל לא עוד. הקמנו יחידה חדשה המאובזרת במיטב הטכנולוגיות בתחום הקרדיולוגיה אותה מוביל ד"ר רוני אלקלעי, והיא פועלת 24/7 לטיפול במקרים של בעיות לבביות מכל הסוגים ובכל דרגות החומרה. כבר לא צריך לחצות את כל העיר כדי להציל חיים".

בהמשך סיפרה מנהלת בית החולים, הגדל בצעדי ענק, על חידוש והרחבת חדר המיון – הן למבוגרים והן לילדים, על בנייתן של יחידות טראומה לטיפול בנפגעים קשים ואף על בנייתו של בניין השיקום החדש אשר יוכל לתת מענה לכלל המטופלים הזקוקים לשיקום מכל איזורי סובב ירושלים. "כל לאלו יתווספו לעשייה האינטנסיבית שלנו כאן בהר הצופים בכל תחומי הרפואה, עשייה שהיא של צוותים שהם אחד אחד אנשים מיוחדים במינם. תחושת ההנאה וחדוות העשייה שלהם מורגשת במסדרונות ומסירותם – היא תמיד ללא גבולות. האנשים הכי מיוחדים שאני מכירה אגב, רבים מהם מתגוררים במעלה אדומים – אתם יכולים להיות גאים בהם".

ראש העיר, בני כשריאל, סיפר כי יש לו חיבה מיוחדת ותחושת שייכות להר הצופים. "מלבד העובדה שילדיי כולם נולדו כאן, הרי שגם כסטודנט צעיר התגוררתי בסמוך לבית החולים. אין ספק שהדסה הר הצופים הוא בית החולים שלנו, תושבי מעלה אדומים, ולכן שיתופי הפעולה חשובים. אנו מטפחים קשרים הדוקים עם מומחי בית החולים למען התושבים שלנו בעיר, ואנו רואים את הדרך המשותפת יחד לעוד שנים רבות קדימה, בהנגשת הידע של מומחי הדסה לקהילה שלנו. מדובר באנשים שרוצים ללמוד ולשמוע בתחומים שונים, הורות וילדים, לידה, התפתחות וצמיחה, לב, ריאות. ההרצאות והכנסים של הדסה הר הצופים שנערכו עד כה בעיר, זימנו אליהן מאות תושבים. רבים מגיעים לכאן בעת הצורך ומקבלים טיפול רפואי יוצא מן הכלל בכל שעות היום והלילה. אני שמח לשמוע על התפתחות בית החולים לכיוונים שונים, זה הרי מועיל לכולם ורמה רפואית טובה ומתקדמת היא חלק מאיכות חיים כוללת. אנו נעמיק בתוכניות בריאות וקידום נשים משותפות לנו ולבית החולים, והממונות על התחומים הללו יציגו את הצרכים שלנו במעלה אדומים אל מול הגורמים בהדסה".

לפני פרידה זכו ראש העיר ויועציו לפגוש את צוות יחידת צנתורי הלב במעונם החדש בבית החולים, בדיוק כאשר סיימו הליך לבבי מורכב והצילו חייו של תושב העיר. משם, הגיעה הפמליה אל אגף רך ונעים יותר, אל מערך חדרי הלידה החדשים - אשר נחנכו רק לפני חצי שנה וכבר הפכו למוקד לעלייה לרגל.

פרופ' אסנת וולפיש, מנהלת מחלקת נשים ויולדות בהר הצופים, סיפרה לאורחים שהתלהבו מכך שחדרי הלידה יכולים להראות כמו מלון, על הקפיצה במספרי היולדות מאז הקמת המתחם החדש. "חווינו כאן עליה של למעלה מ-30% ביולדות – גם ממעלה אדומים, אני מאמינה שחלק נכבד קשור בהיותה של המחלקה כיום מן המפנקות והנעימות שראיתי. ליולדת ומשפחתה יש כיום מענה לכל צורך, הן מקצועי ובטיחותי והן בצד היותר שירותי. הכניסה לחדר היולדות היא מן הכביש הראשי ואין צורך לעבור דרך כל מחלקות בית החולים כבעבר, כדי להגיע ללדת. מהחניה – נכנסים בחמישה צעדים ישר אלינו.

"המרחב החדש", הסבירה פרופ' וולפיש, "מאפשר לכל יולדת להרגיש כאילו היא בלידה פרטית, אינטימית ושקטה".

בעוד אלישבע לוין, מיילדת ראשית בהר הצופים, ושרה פנסו, האחות מנהלת הסיעוד בחטיבת נשים אם וילוד בבית החולים, הציגו את חדרי הלידה המפנקים בסיור, פגש ראש העיר את מנהל האגף לנשים ויולדות – פרופ' שמחה יגל, אותו הוא זוכר מלידותיו של ילדיו. "אותו ואת חדרי הלידה בהר הצופים לעולם לא אשכח", סיכם בחיוך גדול.