הורות בצל ילדות כואבת

זו השנה השמינית שאגף הרווחה והשירותים החברתיים מקיים את הכנס המקצועי הארצי למטפלים בהורים וילדים


בשבוע שעבר נערך הכנס הארצי המקצועי שעוסק בטיפול בילדים והורים, בהובלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה, בראשות מנהלת האגף, עפרה בן ישעיה.

זהו הכנס השמיני במספר, וכמו בכל שנה הגיע אליו קהל גדול של אנשי מקצוע העוסקים בתחום מכל רחבי הארץ. 

את הכנס הנחתה מנהלת המרכזים, רונית בן גיגי, והשתתפו בו: ראש העיר, בני כשריאל, סגנו, אייל פישלר, המחזיק בתיק הרווחה והשירותים החברתיים, מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים, עפרה בן ישעיה, ומנכ"ל העירייה, שמוליק חנוך.

בראשית הכנס המשתתפים שמעו את הרצאתו המרתקת של דוד בנאי, פסיכולוג קליני ומרצה בכיר, שעסקה בנושא "על התשוקה לתת את מה שלא קיבלנו ולקבל את מה שלא יכולנו לתת - דברים על מקורותיה של אומללות ההורים".

בין אשכולות ומושבים מקצועיים שונים זכו המשתתפים ליהנות  מאתנחתא מוסיקלית, ולאחר מכן שמעו את הרצאתן של ד"ר מיכל קומם, עו"ס מכללת ספיר, ותמי ליטבק ברעם, רכזת צוות מתבגרים ועו"ס פסיכותרפיסטית, שעסקה בנושא "אני לא יכולה להיות האמא שאני לא יכולה להיות" ודיברה על נערות שהתמודדו עם מצבי מצוקה בחייהן ומפלסות את דרכן לאימהות.

כמו כן נערכה הרצאה שעסקה בנושא "החלום ושברו", הצגה של קבוצה טיפולית לאימהות באמצעות אומנות וצילום ודיון על המרחב שבין אהבה לאכזבה, שניתנו על ידי צוות מתבגרים, לי אורלב, מטפלת באמנות וצילום, ועופרי קראוס, עו"ס.

ההרצאה "אמא פצועה" עסקה בסוגיות מרכזיות באימהות בקרב אימהות בראי הטיפול בהן – PTSD, וניתנה על ידי אליענה אלמוג, עו"ס, חכמת נשים, מרכז טיפולי לנשים.

המשתתפים לקחו חלק בסדנא "פוטוג'ינוגרם - התבוננות בהורות של הוריי ושלי באמצעות דימוי ויזואלי", יצירת עץ משפחה, כדי להבין את ההורות שקיבלנו ושאנו מעניקים, מאת דר' טלי גורלי-טוראל, פוטותרפיסטית, מרכז הורים פעוטות.

בהמשך הוקרן הסרט הדוקומנטרי "אמא לא משוגעת", המגולל את סיפורה של אמירה, אם לארבעה המתמודדת עם מחלת נפש.

כן התקיימו ההרצאה "לא יאומן כי יסופר", תפיסת הנרטיב של הטראומה והפגיעה הראשונית בילדות כמשפיעה על ההורות, והניסיון המשותף לייצר בטיפול נרטיב אחר על ידי צוות ילדים מאת אליה שטיינברג רכזת - עו"ס, פסיכותרפיסטית, מירי יעקובי - עו"ס, מטפלת משפחתית, מיטל הלפרין - מטפלת באמנות. ההרצאה "איזה מין הורה אני?" עסקה בהשפעת הסיפור ההורי על ההורות על ידי דר' פולה דוד - עו"ס, מנהלת תכניות לימוד מכון חרוב. ההרצאה "עבודה טיפולית עם רגשות ההורים, רגשות המטפלים והמפגש ביניהם" על ידי יוני בוגט - פסיכולוג קליני, מדריך, מנכ"ל מכון סאמט. ההרצאה "הפרטים שנשמטו בחייו של המטפל" כמתערבים סמויים בתהליכים טיפוליים בהורים עזובים בהשראת ספרו של ת.ה אוגדן על ידי צוות פעוטות - רחל כהן פרש, רכזת, עו"ס, מטפלת ומדריכה זוגית ומשפחתית, ואיריס מזר גזית, מטפלת באמצעות בע"ח.

מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים, עפרה בן ישעיה, בירכה ונשאה דברים בהתרגשות שכן זהו הכנס האחרון בו היא תיקח חלק מאחר והיא פורשת מתפקידה בסוף השנה. בן ישעיה אמרה כי "בשנת 2000, כשהקמנו את המרכז הראשון להורים וילדים ובנינו את חזון עבודת המרכז, אמרתי לרונית כי המרכז ישמש גם מרכז ידע. היום אנו שמחים לארח אתכם בכנס השמיני, לשתף ולחלוק אתכם את הידע שנצבר בעבודת המרכזים ולממש הלכה למעשה אמירה זו. המרכזים מהווים חלק אינטגרלי מעבודת האגף ומשקפים עבודה המושתתת על מספר עקרונות. תפיסות אלה הן הביטוי המעשי למדיניות משרד הרווחה וחזון ראש העיר, הדוגל בעצמאות של העיר, חדשנות וחוסן קהילתי. כידוע, העבודה היומיומית בשירותי הרווחה הינה מורכבת, אחראית, עוסקת לעיתים במצבי סיכון קיצוניים, לעיתים זוכה לביקורת בוטה מבלי יכולת להתגונן בשל  החיסיון וכללי האתיקה המקצועית, ויחד עם זאת, בתחומים שמניתי בפניכם ניתן לראות את העושר, העומק וההיקפים של השירותים אותם מפתחים העובדים בשירותים החברתיים במקצועיות ובמסירות ומתוך אמונה עמוקה ביעוד המקצועי שלהם".

ראש העיר, בני כשריאל, בירך את באי הכנס ושיבח את פועלו של אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה, שלדבריו הוא אחד האגפים הטובים ביותר בארץ ואשר שמו הולך לפניו בכל מקום. כשריאל אמר כי "האגף נותן לא רק שירותי רווחה טובים ומקצועיים אלא גם שירותים קהילתיים נרחבים התורמים רבות לרווחת הקהילה וחוסנה. רצף המרכזים הכוללים פעוטות, ילדים, מתבגרים והוריהם מהווה מימוש החזון של אגף הרווחה וביטוי מעשי למדיניות שלנו, המעמידה את התא המשפחתי במרכז ונותנת דגש רב להכשרת והעצמת הורים. תודה לצוות המקצועי שעושה עבודת קודש כל השנה".